Mojou hlavnou prioritou je budovať a poskytovať inovatívnu starostlivosť o duševné zdravie a služby osobnostného rozvoja. To pre mňa znamená stavať na súčasných poznatkoch a údajoch od výskumníkov z celého sveta a zapájať sa do prebiehajúceho výskumu. To pre mňa znamená byť moderným psychológom.
Priority praxe:
Klient je prvoradý a vnímaný v kontexte jeho osobného životného príbehu.
Profesionalita - vytvárať pre klientov vhodné, bezpečné a podnetné prostredie pre obnovu a rozvoj ich psychického potenciálu.
Využívanie technológie na zlepšenie služieb poskytovaných klientovi a posilnenie účinku sedení v prípadoch, kde je to vhodné.
Fungovanie ako lokálny praktik-výskumník, teda popri praxi byť zapojený do akademickej komunity a zakladať prax na súčasnom výskume.
Náhľad na človeka
Človeka vnímam
Ako bio-psycho-socio-spirituálnu bytosť na individuálnej úrovni (zvnútra);
Ako súčasť fyzického, sociálneho a digitálneho prostredia, v ktorom žije a kde interaguje s ľuďmi na kolektívnej úrovni (zvonku);
Ako bytosť, hľadajúcu a tvoriacu zmysel v svojom živote.
Verím, že každé naše správanie a emócia má pre nás nejaký zmysel. Niekedy sa stáva, že ten pôvodný zmysel zahádžeme rôznymi starosťami a zabudneme naň. Stratí sa funkčnosť týchto myšlienok a emócií a spôsobia nám problémy. Avšak stále je to niečo, čo sme stvorili a preto k tomu i naďalej v sebe skrývame kľuč. Inokedy sa stáva, že pod ťarchou životných udalostí, alebo ublíženia inými, prežívame intenzívne emócie a vytvoríme si také zvyky a myšlienky, ktoré nás síce v tej danej chvíli chránili, ale dlhodobo nám neumožňujú spracovať tieto emócie a ťažia nás.
Integratívna psychoterapia a koučovanie je prístup, ktorý vyberá prvky z rôznych prístupov a na základe potrieb klienta ich kombinuje do celku, ktorý najlepšie odpovedá individualite klienta. Je to rešpektovanie emočno-racionálneho nastavenia a spôsobu fungovania človeka.
Ťažím najmä z nasledujúcich prístupov:
Kognitívno-behaviorálnej terapia (KBT)
Prístup zameraný na riešenia
Ale tiež z:
Gestalt terapia
Individuálna (Adlerovská) terapia
Na emócie zameraná terapia
Inšpiroval som sa porovnaním psychoterapeutických smerov z webstránky https://vhlave.sk/prakticke-info/ako-si-najst-spravneho-psychologa/ (porovnanie nájdete nižšie v článku na stránke) a vytvoril som grafiku toho ako mám základné dimenzie približne nastavené vo svojom prístupe.
Je však dôležité dodať, že ide len o približné znázornenie a porovnanie "od oka". Napríklad to, že časovú orientáciu mám pri prítomnosti neznamená, že ak niekto príde s tým, že chce riešiť práve minulosť tak to nebudem rešpektovať.
Systémy zachytávania spätnej väzby (angl. Measurement-feedback systems - MFS) je skupina stručných a opakovateľne vyplniteľných dotazníkov / testov s dobrými vlastnosťami merania, ktoré slúžia na získanie spätnej väzby od klienta týkajúcej sa priebehu starostlivosti / terapie / koučingu a monitorovanie pokrokov a prežívania klienta. Takáto spätná väzba pomáha zlepšiť proces našej spolupráce a zvyšuje šancu na dosiahnutie dobrých výsledkov. Zároveň znižuje šancu výskytu vedľajších účinkov.
Systém v tomto prípade znamená kombináciu dotazníku a postupu ako ho vyhodnocovať, a narábať s ním v terapii. MFS majú 3 úrovne. Tá základná sa nazýva metóda Rutinného merania výsledkov (angl. Routinne Outcome Measurement - ROM). Ďalšie dve úrovne sú nadstavbou, ktoré sú v súčasnosti vo vývoji.
MFS / ROM je dobrovoľná časť sedení a môžeme pracovať aj bez toho. Na úvodnej konzultácii v prípade Vášho záujmu posúdime, ktoré dotazníky by boli pre Vás vhodné. Všetko Vám vysvetlím a odpoviem na prípadné otázky. Úvodný výber dotazníkov a tvorba Vášho personalizovaného dotazníku je časovo veľmi individuálna. Vyplnenie dotazníkov na ďalších sedeniach však trvá zvyčajne 2 minúty na začiatku a 2 minúty na konci sedenia. Záleží ale aj od konkrétneho nastavenia, pretože nie všetky dotazníky sa vypĺňajú na každom sedení.
Následne takto monitorujeme Vaše pokroky a podľa situácie pracujeme s výsledkami dotazníkov na sedení. Nie sú to len nejaké výsledky pre mňa, ale informujú o Vašom stave a pokroku aj Vás a sú súčasťou procesu. V závislosti od zvolených dotazníkov Vám budem môcť spraviť grafy Vašich pokrokov, podobne ako v ukážke ROM softwaru nižšie. V súčasnosti to, ale viem ukázať len u seba - mobilná aplikácia pre klientov ešte nie je vyvinutá.
ROM dotazníky neobsahujú meno, vek, ani adresu. Obsahujú len osobný kód, a len ja budem vedieť, ktoré údaje sú Vaše na základe tohto kódu. Vždy môžete žiadať o prístup k Vašim dotazníkom a môžete sa kedykoľvek rozhodnúť stiahnuť súhlas s ich uchovávaním a dať pokyn na výmaz Vašich údajov. Po ukončení našej spolupráce a uplynutí 3 rokov, spojenie medzi Vašim menom a osobným kódom automaticky mažem. Po tomto kroku už nie je možné spätne identifikovať Vaše údaje.
V rámci neustáleho dohľadu a zlepšovania praxe sa pravidelne stretávam so svojim supervízorom (skúsenejším odborníkom so špeciálnym tréningom v supervízii) a konzultujem svoje sedenia. Pri konzultovaní sedení sa zachováva anonymita klientov, teda prebiehajú bez mien alebo iných identifikujúcich údajov klientov. Do týchto konzultácií spadajú aj anonymizované údaje z dotazníkov. Všetko v súlade s Európskym etickým kódexom.
Údaje z ROM sú uchovávané oddelene od osobných kódov. V prípade elektronickej formy sú údaje z ROM šifrované a tiež obsahujú len číselný kód, žiadne meno, ani iné identifikujúce údaje. Takto sú údaje lepšie chránené.
Podľa Britskej asociácie pre poradenstvo a psychoterapiu majú MFS nasledovné benefity:
Poskytuje štruktúru pre terapeutickú prácu
Zvyšuje angažovanosť klientov v práci na sebe, znižuje šancu vynechávania sedení
Poskytuje konverzačný nástroj pre klienta a terapeuta, ktorý pomáha začať alebo nasmerovať konverzáciu o pokroku klienta
Vťahuje klientov do definovania vlastných špecifických výsledkov terapie a definovania ich terapeutickej cesty, takže sa cítia viac autonómny
Poskytuje klientov ďalší spôsob ako komunikovať o svojom emočnom stave bez potreby hľadať slovíčka
Poskytuje klientom viditeľné dôkazy ich pokroku
Zlepšuje klientovu sebareflexiu
🚧 Momentálne sa pripravuje 🚧
Elektronizácia, teda vývoj aplikácie pre klientov je náročný a zdĺhavý proces. Tieto aplikácie v zahraničí existujú, ale práca na slovenskej verzii len začala. Preto sa snažím spraviť všetko preto, aby čím skôr bola taká aplikácia prístupná.
V súčasnosti používam českú aplikáciu vyvíjanú Masarykovou Univerzitou a Vysokým učením technickým (VUT) v Brne , čo zodpovedá základnej úrovni MFS - pozrite nižšie. Experimentálne funguje aj tretia úroveň no zatiaľ len pre český jazyk.
Dole uvidíte ukážku aplikácií, z ktorých čerpám inšpiráciu na vývoj.
monitoring pred sedením / po sedení
Ukážka zo softwaru CORE-Net, ktorý využíva dotazník CORE-OM a sleduje vývoj ťažkostí / symptómov naprieč sedeniami. (Zdroj obrázku)
Ukážka zo softwaru TTN - Trier Treatment Navigator. Línie ukazujú vývoj rôznych symptómov v čase. (Zdroj obrázku)
ESM = ecological momentary assessment (monitoring mimo sedenia)
Ukážka zo softwaru SNS - Synergetic Navigation System. Diagram rezonancie komplexity - založený na dynamike klientových odpovedí. 10 odpoevdí s najväčšou komplexitou sú zobrazené v šedých odtieňoch. (Zdroj obrázku, Figure 9)
Ukážka zo softwaru DynAMo - Dynamic assessment and modeling. Časová séria ukazujúca jeden z procesov medzi sedeniami. Červená línia reprezentuje dynamickú komplexitu. Os x reprezentaje dátum merania (deň a mesiac). (Zdroj obrázku, Figure 3)
NLP = natural language processing (v preklade spracovanie prirodzené jazyka, ide o monitoring počas sedenia)
Experimentálna analýza terapeutického rozhovoru na sedení. Graf zobrazuje dynamiku jazyka z terapeutovej strany. (Zdroj obrázku, Fig. 1)