Myšlienky, videá, rozhovory... vlastné i vyberané z internetu
Myšlienky, videá, rozhovory... vlastné i vyberané z internetu
23.6.2024
Rozmýšľate o psychoterapii, ale neviete akú rolu zohráva smer / prístup psychoterapeuta?
21.6.2024
Ako prebieha prvé sedenie na terapii?
14.6.2024
Psychoterapia je citlivá záležitosť, preto sa nie každému môže zdať myšlienka online sedení sympatická. Tiež si človek môže klásť otázku, či je to vôbec tak účinné ako osobné stretnutia. Na druhej strane je mnoho dôvodov, pre ktoré človek môže zvažovať online formu terapie. Je dôležité si zvážiť pre a proti a posúdiť svoje osobné preferencie a možnosti.
10.5.2023
Kedy sme duševne “zdraví”? Ako veľmi šťastní alebo “v duševnej pohode” musíme byť aby sme boli duševne zdravý? Človek zažívajúci duševnú nepohodu sa často môže zamýšľať nad tým, či je jeho problém dosť veľký, alebo či je jeho téma dostatočne zaťažujúca, na to aby vyhľadal psychologickú pomoc.
24.4.2023
Podobne ako v medicíne pri liekoch, aj v terapii sa niekedy môžu objaviť nežiaduce účinky. Toto platí všeobecne, pre všetky prístupy. Hoci informovanie klientov o možných nežiaducich účinkoch je zriedkavé, mala by to byť etická povinnosť.
Na začiatok je dôležité povedať, že rizikom sú aj neprimerané očakávania. Zmeny, najmä tie väčšie vyžadujú trpezlivosť, no predovšetkým ochotu investovať do starostlivosti o seba, do osobnostného rozvoja, do vášho duševného zdravia.
6.3.2023
Verdikt vtáka Doda je pojem vo výskume psychoterapie, ktorý reprezentuje tvrdenie, že všetky mainstreamové psychoterapeutické prístupy majú zhruba rovnakú efektivitu. Toto prirovnanie vzniklo už v 1936, kedy psychológ Saul Rosenzweig ako prvý dospel na základe vtedajšej literatúry tento záver. Porovnanie pochádza z rozprávky Alica v ríši divov, kde vtáčia postavička Dodo po preteku vyhlásila, že všetci vyhrali a všetci získavajú ceny.
30.12.2022 - Článok, som napísal pre Občiansko-demokratickú mládež, v ktorej som aktívny od roku 2018.
Som bojovník za sociálnu spravodlivosť, anglicky “social justice warrior” a.k.a. SJW. Môže ním vlastne niekto nebyť? Vnímanie sociálnych krívd je súčasťou modernej demokratickej spoločnosti. Označenie SJW sa, ale často používa s negatívnym podtónom ako nadávka. V nasledujúcom texte by som chcel poskytnúť moje vysvetlenie prečo k tomu došlo a čo to znamená, keď ľudia o niekom hovoria ako o SJW a myslia to v zlom.